Copyright 2021      Baltic Pflege Sp. z o.o. 

Baltic Pflege Sp. z o.o.

ul. Heweliusza 11/819

80-890 Gdańsk

KRS 0000841503

 

Jeśli już jesteś opiekunką osób starszych w Niemczech lub zastanawiasz się nad podjęciem pracy jako opiekunka seniorów w Niemczech, na pewno musisz znać swoje prawa i obowiązki. Musisz też wiedzieć jakie czynności możesz wykonywać pracując jako opiekunka osób starszych za granicą, a jakich Ci nie wolno. W ten sposób zadbasz nie tylko o swoje, ale również o bezpieczeństwo podopiecznego. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania oraz te, które często zadajecie na Facebooku.

 

prawa i obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech

 

Podstawowe obowiązki opiekunki osób starszych

Zacznijmy od tego, na czym tak naprawdę polega praca opiekunki osób starszych w Niemczech i jakie czynności możesz wykonywać. Praca opiekunki seniorów opiera się głównie na pomocy drugiej osobie. Do Twoich obowiązków należy pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności lub wykonywanie tych czynności za podopiecznego. Musisz pamiętać o tym, że decydując się na takie zajęcie, musisz być odpowiedzialna. Pracujesz z drugim człowiekiem, który na Tobie polega. Również jego rodzina będzie na Tobie polegać, bo sami często nie mogą się zająć swoim bliskim.

Do Twoich zadań, w zależności od stanu podopiecznego, należy przede wszystkim pomoc w higienie ciała, pomoc w ubieraniu i rozbieraniu, pomoc w transferze, bądź też transfer całkowity. Pomoc w korzystaniu z toalety czy też zmiana pampersów mogą również znaleźć się na liście Twoich obowiązków. Ważnym zadaniem opiekunki, które niestety często jest zapominane lub pomijane, jest aktywizowanie seniora.

Kluczowe jest, aby senior w ciągu dnia był aktywny. Musisz zachęcać go do wykonywania różnych czynności. W zależności od jego stanu zdrowia. Mogą to być proste czynności jak ubranie skarpetek lub zawiązanie butów. Ma to na celu utrzymanie samodzielności seniora i budowanie poczucia własnej wartości.

 

Czy zastanawiałaś się co jeszcze należy do Twoich obowiązków?

Praca w charakterze opiekunki osób starszych może wymagać od Ciebie również opieki nocnej. Niektórzy podopieczni mogą obudzić się w nocy i potrzebować Twojej pomocy np. w skorzystaniu z toalety. Nie mniej jednak firma powinna uprzedzić Cię, że taka sytuacja może mieć miejsce i powinno się to odbywać za Twoją zgodą.

W pracy jako opiekunka osób starszych ważna jest nie tylko opieka nad seniorem, ale również czynności z tym związane. Do Twoich codziennych zadań należy również przygotowywanie posiłków. Niekiedy podopieczny wymaga również karmienia. Gotowanie powinno się opierać na podstawowych posiłkach. Jeśli chcesz upiec ciasto, oczywiście możesz to zrobić, ale nie jest to Twoim obowiązkiem. Jeśli senior wymaga przygotowywania posiłków zgodnie z określoną dietą, musisz zostać o tym poinformowana. I zdecydować czy jesteś w stanie gotować dla niego w ten sposób.

 

Teraz czas na jedno z najczęstszych pytań: co ze sprzątaniem?

prawa i obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech

 

Sprzątanie również należy do Twoich obowiązków. Ale jest to sprzątanie tylko pomieszczeń z których korzystacie Ty i podopieczny. Również np. sprzątanie po przygotowanym posiłku. Do Twoich obowiązków nie należy odśnieżanie, generalne porządki w garażu czy też piwnicy, mycie okien czy trzepanie dywanów. Chyba, że masz taki zapis w umowie. Tylko niektóre firmy mają takie zapisy. Dlatego zanim zdecydujesz się pracować jako opiekunka osób starszych, zapoznaj się dobrze z umową. Będziesz wiedzieć dokładnie jakie są Twoje prawa i obowiązki.

Czasami rodzina może wymagać od Ciebie żebyś zrobiła zakupy lub pojechała do lekarza odebrać receptę. O takich wymaganiach firma również powinna Cię poinformować szybciej. Będziesz mogła wtedy zdecydować czy chcesz jechać na to zlecenie.

 

Gotowość do pomocy

W ostatnim punkcie chciałabym, omówić jeszcze jeden z Twoich obowiązków, który niejednokrotnie wywołuje oburzenie wśród firm i opiekunek osób starszych w Niemczech. Będąc na zleceniu masz obowiązek być w gotowości do pomocy o każdej porze (poza przerwą). Nie oznacza to, że nie możesz mieć przerwy, ale oznacza to, że musisz pozostać trzeźwa. Niestety problem alkoholu w tej branży często się przewija, dlatego o tym wspominam.

 

Co nie należy do Twoich obowiązków i czego nie wolno Ci robić

prawa i obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech

 

A co gdy rodzina chorego wymaga od Ciebie podawania tabletek, mierzenia cukru czy zmiany opatrunku? Nie wolno Ci robić żadnych z powyższych czynności! Czynności te zaliczają się do czynności medycznych, których Ty nie możesz wykonywać. Pamiętaj, że gdyby coś się stało seniorowi, cała odpowiedzialność spada na Ciebie.

Czynności medyczne może wykonywać, albo rodzina, albo też takie służby jak Pflegedienst.

Co jeśli rodzina wymaga od Ciebie żebyś podawała tabletki, robiła zastrzyki czy zmieniała opatrunek? Załóżmy, że umiesz wykonywać te czynności i nie boisz się tego robić. Rodzina chorego powinna napisać pismo zwalniające Cię z odpowiedzialności. Ty możesz, ale nie musisz go podpisać. W takim piśmie powinna się znaleźć informacja, że jeśli coś złego się wydarzy, to nie jest za to odpowiedzialna. Mówię tu oczywiście o powyższych czynnościach medycznych.

Kwestią sporną jest tutaj zakładanie pończoch uciskowych. Z punktu niemieckiego prawa nie jest to czynność medyczna. Według polskiego prawa już jest.

 

A co z moimi prawami?

Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech często spotykałam się z problemem prywatności. Pamiętaj, że rodzina chorego ma obowiązek zapewnić Ci własny pokój oraz dostęp do innych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka. Rodzina podopiecznego nie ma obowiązku zapewnić Ci osobnej łazienki. Jeśli masz zapewnioną łazienkę, jest to dobra wola rodziny.

Niemniej jednak problem prywatności często się pojawia. Członkowie rodziny myślą, że mogą wchodzić do Twojego pokoju. Jest to nieprawda. Jeśli rodzina Ci go udostępniła i masz już w nim swoje rzeczy, to mają prawo tam wejść tylko i wyłącznie za Twoją zgodą. Jest to Twoje prawo do prywatności.

Kolejnym punktem, który chciałabym omówić jest prawo do wszystkich produktów spożywczych znajdujących się w domu. Jeśli produktów spożywczych brakuje, rodzina ma obowiązek Ci je zapewnić. Obowiązkiem rodziny jest zapewnienie wyżywienia opiekunce czyli Tobie. Jest to jasno określone w umowie z rodziną. Jeśli sama robisz zakupy, to rodzina musi zostawić Ci potrzebne pieniądze. Jeśli rodzina robi zakupy, masz prawo dać listę produktów spożywczych, których potrzebujesz. Jeśli rodzina tego nie przestrzega, a Ty zgłosiłaś już ten problem do koordynatora i nadal nic się nie zmieniło, zrezygnuj ze zlecenia. Nie gódź się nigdy na głodowanie i brak zapewnienia podstawowych potrzeb!

 

Twoje prawo do przerwy i czasu wolnego!

prawa i obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech

 

Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech masz również prawo do przerwy. Regulacja przerw powinna być z góry ustalona z firmą, bądź też zaraz po przyjeździe z rodziną. Członkowie rodziny chorego powinni zapewnić Ci codziennie 2 godziny przerwy i jeden cały dzień lub dwie połówki dnia. Jeśli rodzina nie jest w stanie Ci tego zapewnić, bo tak się też czasami zdarza, żądaj dodatkowej zapłaty za brak czasu wolnego. Z doświadczenia jednak wiem, że lepiej rezygnować z takich zleceń, dlatego że każda z nas potrzebuje w tej pracy codziennie kilka chwil dla siebie. Więcej czasu wolnego powinno być przez rodzinę zapewnione w przypadku wstawania nocnego. Jeśli musisz w nocy wstać do chorego, rodzina ma obowiązek zapewnić Ci w ciągu dnia więcej wolnego czasu, abyś mogła odpocząć.

 

To żona też jest do opieki?!

Ważną kwestią jest również fakt „ilości” podopiecznych. Jeśli w umowie jest napisane, że musisz opiekować się jedną osobą, a na miejscu okazuje się, że jest jeszcze żona. I ona również wymaga Twojej pomocy, natychmiast zgłoś to do swojego koordynatora. W takiej sytuacji, jeśli dalej chcesz pracować u tej rodziny, wymagaj zmiany umowy na dwóch podopiecznych. To pozwoli Ci dochodzić swoich praw. Żądaj również podniesienia Twojego wynagrodzenia. Pamiętaj, że jeśli na miejscu okazuje się, że zlecenie nie jest zgodne z opisem, masz prawo zrezygnować z tego zlecenia. Nie zawsze jest to wina firmy delegującej opiekunki. Często rodziny utrzymują to w tajemnicy, aby płacić mniejsze wynagrodzenie.

 

Zadzwoń do swojego koordynatora zlecenia

W sytuacjach kryzysowych, bądź też konfliktowych masz prawo do kontaktu ze swoim koordynatorem. Taki koordynator powinien pomóc Ci rozwiązać problem. Po to są przydzielani koordynatorzy, aby służyć Ci pomocą. Nie wahaj się, aby do nich dzwonić jeśli masz problem!

Praca opiekunki osób starszych wymaga od nas poświęcenia. Ale jest to również praca, która może przynieść nam radość. Pamiętaj, że w tej, jak i w każdej innej pracy masz swoje prawa, których pracodawca musi przestrzegać. Masz również swoje obowiązki, za które firma wypłaca Ci wynagrodzenie. Jeśli interesuje Cię praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech, szukaj firmy, która zadba o Twoje prawa i uczciwie poinformuje Cię o obowiązkach.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, polub mój Fanpage @balticpflegePL

 

Prawa i obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech. 
Czyli ile masz czasu wolnego i czy musisz myć okna…

08 lutego 2020
prawa i obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech

+48 881 048 219

  1. pl
  2. de