Copyright 2021      Baltic Pflege Sp. z o.o. 

Baltic Pflege Sp. z o.o.

ul. Heweliusza 11/819

80-890 Gdańsk

KRS 0000841503

Decydując się na pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech, na pewno zastanawiasz się czy musisz znać język niemiecki. A jeśli tak, to na jakim poziomie. Wiele opiekunek często mnie pytało „Dlaczego będę zarabiała mniej skoro praca jest taka sama?”, „Dlaczego każda agencja sprawdza moją znajomość języka niemieckiego?”, „Dlaczego w kółko zadajecie te same pytania?”. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania. Dowiesz się również dlaczego znajomość języka niemieckiego w pracy jako opiekunka osób starszych jest tak ważna. Co dodatkowo zyskujesz znając język niemiecki oraz jaka jest różnica między poziomem podstawowym, komunikatywnym a dobrym.

 

Język niemiecki w ogłoszeniach o pracę dla opiekunek osób starszych w Niemczech

 

Bardzo często szukasz ofert pracy dla opiekunek osób starszych przez Internet i portale społecznościowe. Tam znajdziesz różne propozycje zatrudnienia jako opiekunka seniorów w Niemczech. Każda z nim zawiera informację o wymaganiach dotyczących znajomości języka niemieckiego. Jest to konieczne, ponieważ tego wymaga rodzina niemiecka. W końcu masz się opiekować seniorem, który zazwyczaj mówi tylko w języku niemieckim.

Jak pewnie sama zauważyłaś, w ogłoszeniach o pracę dla opiekunek osób starszych w Niemczech, najczęściej wymagany jest komunikatywny lub dobry poziom języka niemieckiego. Niestety rzadziej znajdziesz ofertę pracy dla opiekunki seniorów, gdzie wymagany jest podstawowy poziom języka niemieckiego lub gdzie tej znajomości nie wymaga się wcale.

 

język niemiecki dla opiekunki osób starszych

 

„Czy znajdę pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego?”

 

Bardzo często spotykam się na Facebooku z Waszymi pytaniami: „Czy znajdę pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego?”, „Czy wystarczą pojedyncze słówka, żeby dostać pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech?”.

Ze swojego doświadczenia, jako opiekunka, a później pracownik firmy delegującej opiekunki do Niemiec, wiem, że TAK.

Oczywiście, nie będę Cię oszukiwać, że będzie to łatwe. Ale prędzej czy później, jeśli szukasz to znajdziesz pracę w opiece w Niemczech. Musisz tylko uzbroić się w cierpliwość. A najlepiej równolegle szukaj pracy jako opiekunka seniorów i naucz się chociaż podstaw języka niemieckiego.

 

A może jednak pouczę się trochę tego niemieckiego?

 

Musisz zadać sobie jedno pytanie: „Czy to na pewno dobra decyzja rozpoczynać pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech, nie znając języka niemieckiego lub znając tylko kilka słówek?”.

Jasne, że większość z Was powie: „Każdy kiedyś zaczynał. Dlaczego mam nie spróbować, skoro firma chce mnie zatrudnić? Zacznę się uczyć, jak już będę na miejscu”.

Kiedyś pracowałam jako rekruterka do pracy w opiece w Niemczech. Często pytałyście mnie: „Dlaczego będę zarabiała mniej niż opiekunka, która zna język niemiecki na dobrym poziomie, skoro praca jest taka sama?”.

Otóż… praca jest i jednocześnie nie jest taka sama. Jest taka sama, ponieważ wykonujesz te same czynności pielęgnacyjne jak inne opiekunki seniorów. Pomagasz w higienie, pomagasz w ubieraniu się i rozbieraniu , asekurujesz w poruszaniu się. Wykonujesz również te same czynności, co inne opiekunki osób starszych, jeśli chodzi o gospodarstwo domowe. Sprzątasz, gotujesz, robisz zakupy.

Jeśli jednak chodzi o komunikację w języku niemieckim, która może usprawnić wykonywanie tych czynności, to ta praca jest inna. Jak będziesz aktywowała podopiecznego skoro nie znasz języka? Jak zadbasz o to, by senior był sprawny psychicznie skoro nie możesz z nim porozmawiać? Skąd będziesz wiedziała, że akurat teraz potrzebuje Twojej pomocy skoro go nie rozumiesz?

To są tylko niektóre z wielu pytań, które przychodzą mi do głowy, kiedy myślę o tym, jak ważny jest język niemiecki w pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

Znajomość języka niemieckiego w pracy w opiece w Niemczech jest kluczowa. Spędzasz z chorym bardzo dużo czasu i powinnaś mieć możliwość rozmowy z nim. Chociaż podstawowa znajomość języka niemieckiego ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie w tej pracy. To ułatwi nie tylko Tobie, ale również Twojemu podopiecznemu codzienne funkcjonowanie.

język niemiecki dla opiekunki osób starszych

Kogo wybrać? Opiekunkę, która zna niemiecki czy tą, która nie zna?

 

A teraz pomyśl przez chwilę sama…

Co by było gdyby Twoja mama potrzebowała opieki i chcesz zatrudnić opiekunkę. Kogo wybierzesz? Opiekunkę, która chociaż trochę zna język polski i jest w stanie zapytać jak się czuje Twoja mama lub chociażby wezwać pomoc? Czy opiekunkę, która nie zna języka wcale i pomaga jedynie w czynnościach pielęgnacyjnych? Dla mnie odpowiedź jest prosta.

Drugim argumentem przemawiającym za tym, dlaczego opiekunki ze znajomością języka niemieckiego zarabiają więcej jest wysiłek włożony w naukę. Opiekunka osób starszych pracująca w Niemczech i znająca język niemiecki musiała poświęcić na naukę swój wolny czas i włożyć w to wysiłek. Firmy delegujące opiekunki do Niemiec o tym wiedzą, dlatego doceniają to wyższym wynagrodzeniem. Panie,  które znają język niemiecki, chociaż na poziomie komunikatywnym, mogą liczyć na wyższe zarobki. Wiem po sobie, że czasem ma się ochotę położyć przed telewizorem i zrelaksować. Jednak wyższe wynagrodzenie i satysfakcja z dążenia do celu były moimi głównymi motywatorami w nauce języka niemieckiego.

Wyobraź sobie na co wydasz każdego miesiąca dodatkowe 200€, 300€ a nawet 400€. Może masaż, kolacja w dobrej restauracji, wypoczynek z rodziną w Polsce? To wszystko jest w Twoim zasięgu, bo tyle więcej zarabiają opiekunki osób starszych w Niemczech, jeśli dobrze znają język niemiecki.

 

„Znowu sprawdzacie mój język niemiecki? Byłam już na paru zleceniach, dam sobie radę!”

 

Kiedy już zdecydujesz się na wyjazd, zaczynasz szukać odpowiedniej firmy delegującej opiekunki osób starszych do pracy. Każda z tych agencji będzie chciała zweryfikować Twój poziom języka niemieckiego. Jest to ich obowiązek nałożony przez agencje niemieckie i rodziny. I tak pewnie sobie myślisz „Znowu będą mnie sprawdzać, nie mam już na to siły”.

Musisz jednak pamiętać, że jest to niezbędne. Agencja dostaje konkretne wytyczne od rodziny dotyczące poziomu języka niemieckiego opiekunki, która ma przyjechać do seniora. To tak, jak wtedy, gdy szukasz pracy w Polsce i obowiązkiem jest umiejętność obsługi komputera. Bez tego pracy nie dostaniesz i musisz się liczyć z tym, że na rozmowie kwalifikacyjnej sprawdzą Twoje umiejętności.

Tak samo jest ze sprawdzaniem poziomu języka niemieckiego u opiekunek przez agencję. Najczęściej funkcjonuje podział na poziomy. Podstawowy, komunikatywny, dobry i bardzo dobry. Niektóre agencje wprowadzają również plusy i minusy. I wierzcie mi drogie Panie, to jest na Waszą korzyść. Niektóre agencje zatrudniają do pracy w opiece w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego, inne wymagają minimum komunikatywnego poziomu. Teraz przedstawię Ci jak ja oceniałam znajomość języka niemieckiego u opiekunek osób starszych.

 

język niemiecki dla opiekunki osób starszych

 

Poziom podstawowy języka niemieckiego u opiekunek

 

Podstawowy poziom języka niemieckiego to znajomość podstawowych słówek z zakresu: kuchni, łazienki, sypialni, chorób, części ciała, części garderoby, produktów spożywczych. A także podstawowe słówka z innych obszarów, ale w mniejszej ilości. Musisz również umieć odpowiadać na proste pytania i zadawać proste pytania. Np. : jak się nazywasz? potrzebujesz pomocy? chcesz pić? chcesz jeść?

 

Poziom komunikatywny języka niemieckiego u opiekunek

 

Poziom komunikatywny pozwoli Ci na swobodne wypowiadanie się w języku niemieckim. Jednak nie musisz znać zasad gramatycznych i poprawnie budować zdań. Wystarczy duży zasób słownictwa i chęć mówienia. Nie boisz się mówić i rozumiesz także co się do Ciebie mówi. Nie musisz poprawnie formułować zdań w języku niemieckim, ale jesteś w stanie umówić wizytę u lekarza, odebrać receptę z apteki. Przykład:

„Ich brauchen Medikamente für Oma. Ich Betreuerin“ (przykład zawiera błędy).

Potrafisz powiedzieć co wczoraj robiłaś.

„Ich geputzt…”, „Ich gekocht…” (przykład zawiera błędy).

 

Poziom dobry języka niemieckiego u opiekunek

 

Poziom dobry to budowanie zdań w sposób poprawny gramatycznie. Czasem pojawiają się małe błędy, ale nie powodują braku zrozumienia treści przez odbiorcę. Opiekunka jest w stanie swobodnie rozmawiać na każdy temat. Nie ma oporów przed mówieniem. Ma bardzo duży zasób słownictwa.

 

Poziom bardzo dobry języka niemieckiego u opiekunek

 

To płynne porozumiewanie się w języku niemieckim bez błędów gramatycznych i bardzo duży zasób słownictwa.

 

Dlaczego weryfikacja języka niemieckiego powinna być dokładna?

 

Zazwyczaj weryfikowanie poziomu języka niemieckiego u opiekunek osób starszych obejmuje kilka pytań. Każda agencja ma inny sposób na weryfikację. Dlaczego weryfikacja powinna być dokładna? Wielokrotnie spotkałam się z sytuacjami, że opiekunka czytała odpowiedzi z kartki. Pytania sprawdzające język niemiecki u opiekunek często się powtarzają w wielu firmach. Dlatego niektóre opiekunki mają gotowe odpowiedzi. Jeszcze gorsza jest prośba o kontakt w innym terminie i przekazywanie telefonu koleżance, która lepiej zna język niemiecki.

Drogie Panie! W ten sposób szkodzicie same sobie. Co z tego, że agencja oceni Twój poziom języka niemieckiego na komunikatywny lub dobry, skoro pojedziesz do pracy i rodzina od razu zorientuje się, że to jest nieprawda. Kończy się to zazwyczaj tym, że po 2 dniach wracacie z powrotem do Polski. A firma kończy z Wami współpracę i więcej nie zaproponuje innego zlecenia. Wiem, że bardzo często potrzebujecie tej pracy, ale zamiast oszukiwać lepiej poświęcić godzinę dziennie na naukę.

język niemiecki dla opiekunki osób starszych

Jak i gdzie uczyć się języka niemieckiego?

 

Dzisiaj najczęściej spotykanym poziomem języka niemieckiego wśród opiekunek osób starszych w Niemczech jest poziom komunikatywny. Musicie pamiętać drogie Opiekunki, że poziom znajomości języka niemieckiego decyduje o wysokości wynagrodzenia. Często te różnice wynoszą 200, 300 a nawet 400€. Moim zdaniem, warto zainwestować swój czas na naukę języka niemieckiego.

Podczas nauki języka niemieckiego najważniejsze jest to, abyś się nie zniechęcała. Nie bała się mówić i nie bała się być oceniana. Język niemiecki jest trudny, ale jeśli pozbędziesz się tych obaw z pewnością osiągniesz dobry poziom.

Od moich koleżanek często słyszałam: „W tym wieku już mi tak do głowy ten język nie wchodzi!”. Otóż drogie Opiekunki wszystko zależy z jakim nastawieniem do tej nauki podchodzisz. Jeśli Twoje nastawienie jest negatywne, to i nauka będzie szła opornie i powoli. Jeśli jednak nauka języka niemieckiego sprawia Ci radość, efektów możesz się spodziewać dużo szybciej.

W dzisiejszych czasach Internet pozwala nam na bezpłatną naukę języka niemieckiego. Oczywiście

możesz wziąć udział w kursie stacjonarnym, kupić kurs online lub książkę. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Możesz też skorzystać z korepetycji, które da Ci osoba, która zna język niemiecki. Tak naprawdę języka niemieckiego możesz się uczyć teraz wszędzie i z pomocą różnych materiałów czy środków.

Ja korzystałam z aplikacji na telefonie, dzięki której uczyłam się o każdej porze dnia. Warto też korzystać z internetowych słowników, które pomogą Ci znaleźć brakujące słówko podczas rozmowy.

 

Najważniejsze…

 

Moim zdaniem, znajomość języka niemieckiego w pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, to nie tylko większe zarobki i lepsze szanse na pracę. To również Twój komfort i spokój psychiczny. Umiejętność komunikacji i rozumienia języka niemieckiego są niezwykle ważne. Brak możliwości porozumiewania się może spowodować nieporozumienia i niepotrzebnie będziesz traciła nerwy. Znając język niemiecki nie będziesz bała się wyjścia z domu. Jeśli coś się wydarzy wiesz, że możesz liczyć na siebie i spokojnie dasz sobie radę.

Z doświadczenia wiem, że agencje są różne. Dlatego ważne, abyś mogła liczyć też na siebie. Znajomość języka niemieckiego zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa, szczególnie gdy pracujesz w obcym kraju, gdzie nie ma Twoich bliskich i jesteś zdana tylko na siebie.

Teraz podejmij drugą ważną decyzję, skoro decyzję o wyjeździe już podjęłaś i zacznij się uczyć języka niemieckiego!

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, polub mój Fanpage @balticpflegePL i już teraz bądź na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami!

Po co Ci język niemiecki? Już teraz zacznij zarabiać więcej 
jako opiekunka osób starszych!    

29 stycznia 2020
język niemiecki dla opiekunki osób starszych

+48 881 048 219

  1. pl
  2. de