Copyright 2021 Baltic Pflege Sp. z o.o.
Baltic Pflege Sp. z o.o.
ul. Heweliusza 11/819
80-890 Gdańsk
KRS 0000841503
W tym artykule opowiem Ci jak to wygląda od strony firmy i od strony rodziny.
Zaznaczam jednak, że proces ten może się nieznacznie różnić w zależności od firmy, ponieważ każda ma swoje zasady działania.
Może zacznijmy od początku. Zgłosiłaś się do firmy albo sami do Ciebie zadzwonili, po tym jak wypełniłaś formularz na stronie internetowej. Rekruter zadał Ci niezbędne pytania. I teraz pewnie zastanawiasz się kiedy zadzwonią do Ciebie z konkretną ofertą pracy?
Czasami zależy Ci na czasie i zgłosiłaś się do kilku firm. Czasami Twoim celem jest wyjazd z konkretną agencją dla opiekunek osób starszych, więc czekasz na telefon tylko od nich.
Osoby, które chcą pracować jako opiekunki lub opiekunowie osób starszych, zgłaszają się do firm za pośrednictwem kilku źródeł. Najpopularniejsze z nich to formularz na stronie internetowej, kontakt przez Facebook lub też bezpośredni telefon do agencji dla opiekunek osób starszych.
Jesteś gotowa do wyjazdu. Zgłaszasz się do firmy. Najpóźniej w ciągu klika godzin powinnaś dostać od nich telefon. Tak działają najlepsze agencje dla opiekunek osób starszych. Czas ich odpowiedzi jest krótki, bo ktoś inny może Ci przedstawić zlecenie w każdej chwili.
Podczas rozmowy telefonicznej rekruter zadaje Ci pytania i wpisuje Cię do wewnętrznej bazy. Szczegółowość tych pytań również zależy od agencji, z którą chcesz wyjechać do pracy do opieki do Niemiec, czy do innego kraju. Z doświadczenia wiem, że najczęstsze pytania to: kiedy się urodziłaś? kiedy możesz wyjechać? na jak długo chcesz wyjechać? czy podejmujesz się pracy z małżeństwem? czy podejmujesz się transferu? czy jesteś gotowa wstawać w nocy? ile masz lat doświadczenia? jaki jest Twój poziom języka niemieckiego?.
Wszystkie Twoje odpowiedzi są zapisywane przez rekrutera. Pamiętaj, te pytania nie są po to, żeby utrudnić Ci życie, wręcz przeciwnie. Pomogą one tak dobrać ofertę pracy, żeby była lepiej dopasowana do Ciebie.
Masz już za sobą pierwszą rozmowę z agencją, która świadczy usługi opieki zagranicą. Co dalej?
Teraz zaczyna się praca agencji i rekruterów. Oni zajmą się poszukiwaniem oferty pracy dla Ciebie. Oferta powinna być dopasowana do wymagań Twoich i klienta.
To jak szybko otrzymasz taką ofertę, zależy również od miesiąca, w którym chcesz wyjechać. Marzec, kwiecień, lipiec, sierpień, listopad i grudzień to najlepsze miesiące na poszukiwanie pracy jako opiekunka osób starszych. Zwłaszcza w Niemczech. Firmy mają wtedy najwięcej ofert pracy. Wtedy jest dla Ciebie największa szansa, że firma bardzo szybko się do Ciebie zgłosi i przedstawi Ci jakąś ofertę. Nawet, jeśli znasz niemiecki na słabszym poziomie.
Styczeń, luty, maj, czerwiec, wrzesień i październik to miesiące, kiedy tych ofert jest mniej. Więc, jeśli znasz język niemiecki na poziomie podstawowym, to nie są to dla Ciebie dobre miesiące na poszukiwanie pracy jako opiekunka seniorów.
Często widzę na Facebooku pytania: dlaczego w grudniu jest tyle ofert do opieki do Niemiec bez języka niemieckiego, a w pozostałe miesiące jest ich tak mało?
W grudniu jest w tej branży bardzo duże zapotrzebowanie na opiekunki, a Pań chętnych do wyjazdu jest niewiele, z wiadomego powodu. Każdy woli spędzić święta Bożego Narodzenia ze swoją rodzina. Czasem nawet dodatkowe bonusy nie są w stanie przekonać niektórych pań.
Rodziny niemieckie zdają sobie sprawę, że nie mogą stawiać wysokich wymagań, dlatego też ofert pracy w opiece bez języka niemieckiego jest więcej. W pozostałe miesiące rodzina niemiecka jest na lepszej pozycji. I może stawiać większe wymagania odnośnie znajomości języka niemieckiego opiekunek.
Firma wybrała już dla Ciebie ofertę pracy. Kolejnym krokiem jest telefon do Ciebie. Musisz się czegoś dowiedzieć o rodzinie i podopiecznym. W końcu spędzisz tam co najmniej kilka tygodni. Rekruter powinien opowiedzieć Ci wszystko bardzo dokładnie. Jeśli nie jesteś czegoś pewna lub masz wątpliwości, dopytaj! Rekruter, jeśli nie będzie znał odpowiedzi, może dopytać rodzinę. Jeśli oferta Ci nie odpowiada, nie przyjmuj jej. Poczekaj na inną. Wierz mi, prędzej czy później taka się znajdzie. Lepiej nie przyjąć zlecenia, niż po kilku dniach zjechać z niego. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie zarówno dla Ciebie, jak i agencji. Agencja nie będzie musiała nikogo szybko szukać na zastępstwo. A Ty nie spalisz za sobą mostów.
Najwięcej jest takich ofert pracy w opiece w Niemczech, gdzie jest jedna osoba do opieki i jej sprawny małżonek. Dla małżonka również trzeba prowadzić gospodarstwo domowe.
No dobrze. Wybrałaś już ofertę i pewnie zastanawiasz się co dalej. Dopytujesz rekrutera jak długo masz czekać na odpowiedź?
Kolejnym krokiem ze strony agencji dla opiekunek osób starszych w Niemczech, jest telefon z innego działu, który zajmuje się przygotowaniem CV. Będziesz dokładnie wypytywana o doświadczenie oraz Twój poziom języka niemieckiego. Na tym etapie, rekruterzy sprawdzą Twój poziom języka niemieckiego. Niekiedy będzie to już drugi raz.
Następnie zostaniesz poproszona o wysłanie zdjęcia i referencji, jeśli takie posiadasz. Kiedy doślesz do firmy potrzebne informacje, firma skompletuje Twoje CV i wyśle do pośrednika niemieckiego. Następnie agencja niemiecka wysyła je do rodziny niemieckiej.
Miej na uwadze, że ta część procesu zwykle trwa dłużej. Nie dlatego, że rodzina nie chce byś przyjechała i nie wie jak tą informację przekazać. Tylko dlatego, że jest jeszcze jeden pośrednik w Niemczech, który również potrzebuje czasu na wysłanie maila, wykonanie telefonu, wprowadzenie zmian do bazy itp. Rzadko kiedy firmy polskie pracują bez niemieckiego pośrednika.
Co sprawiło, że rodzina wybrała właśnie Ciebie? Jest kilka rzeczy, które mogą podnieść Twoje szanse na wymarzony wyjazd.
Może się to wydać dziwne, ale niezwykle istotną sprawą jest Twoje zdjęcie. Wiele z Was niestety, nie zwraca na to uwagi. Jak też popełniałam ten błąd. Dlatego chcę Cię o tym uświadomić, żebyś nie popełniła mojego błędu.
W pracy rekrutera, spotkałam się z różnymi zdjęciami. Bardzo często te zdjęcia nie nadawały się do wysłania z CV. Często były niewyraźne. Czasem w tle była też inna osoba.
Pamiętaj! To zdjęcie decyduje o pierwszym wrażeniu.
Na takim zdjęciu powinnaś być uśmiechnięta. Fotografia powinna być wyraźna. W tle, nie powinny znajdować się żadne inne osoby. Na takim zdjęciu, nie powinnaś być też zbyt skąpo ubrana. Nieraz dostałam zdjęcie od opiekunki, która robiła sobie selfie u podopiecznego w domu. Z tyłu, na zdjęciu było widać leżącego w łóżku seniora. Pamiętaj, zdjęcie jest naprawdę ważne!
Kolejnym punktem jest oczywiście Twój język niemiecki. Jeśli rodzina określiła w ankiecie, że chciałaby opiekunkę z komunikatywnym poziomem języka niemieckiego, to zwrócą uwagę czy taki poziom został zaznaczony.
Ważne jest również Twoje doświadczenie. Dla rodziny seniora często ważne jest, jak długo pracujesz jako opiekunka osób starszych. Czy byłaś już w Niemczech. Jeśli nie, to gdzie nauczyłaś się języka niemieckiego. Także, z jakimi chorobami miałaś już do czynienia. Jeśli chory, do którego masz jechać, cierpi na Parkinsona, istotną sprawą będzie fakt czy masz doświadczenie z taką chorobą. Jeśli takiego doświadczenia nie masz, rodzina może odrzucić Twoją kandydaturę.
Zdarza się też, że rodzina zwróci uwagę na Twój wiek. Wiele rodzin przykłada do tego dużą wagę. Szczególnie, jeśli chory wymaga fizycznej pomocy np. w transferze. To nie jest dyskryminacja osób starszych. Jedynie próba uniknięcia sytuacji, że dojedziesz na zlecenie i po prostu nie podołasz zadaniu.
Często zdarza się, że rodzina chorego chce do Ciebie zadzwonić i chociaż chwilę z Tobą porozmawiać. W ten sposób, rodzina chce mieć pewność, że podejmuje dobrą decyzję. Przy okazji mają okazję porozmawiać z Tobą po niemiecku i chociaż trochę Cię poznać. Potraktuj to jako rozmowę kwalifikacyjną. Wiem, że łatwo się mówi, ale nie stresuj się. Bądź sobą. Wiem, że dasz radę.
Wiem. Pewnie ciężko Ci nie myśleć o tym, kiedy ponownie zadzwonią. Miałam to samo. Czekasz na telefon. Nieraz sama do nich dzwonisz i pytasz czy już jest odpowiedź. Szczególnie, gdy zależy Ci na szybkim wyjeździe.
Czekasz i czekasz, a odpowiedzi nie ma. A przecież mieli dzwonić już godzinę temu. Niestety czasami Twoja agencja czeka na odpowiedź od agencji niemieckiej. Niekiedy rodzina podopiecznego jest na urlopie albo potrzebują konsultacji z rodzeństwem, które kończy pracę o 18. Albo rodzina osoby starszej jest w pracy, a wybór chce skonsultować z samym chorym.
Pamiętaj, ten proces też chwilę trwa. W końcu muszą wybrać opiekunką, która będzie
się opiekowała ich mamą lub tatą. Zastanów się, ile czasu Ty byś potrzebowała, żeby wybrać opiekunkę dla swoich rodziców. 5 minut? godzinę? dwa dni? Jeśli nie jest to
wyjazd od zaraz, rodzina ma zazwyczaj 2 dni na decyzję.
Wiem. Brzmi dziwnie. Ale nie szukaj innej firmy, jeśli zgodziłaś się na zlecenie i nie minęły jeszcze 2 dni. Twoja agencja zapewne nie szuka też innej opiekunki dla tej rodziny.
Jeśli Ty zrezygnujesz, to przy akceptacji rodziny, chory zostanie sam. Zawsze bądź odpowiedzialna. Praca opiekunki osób starszych to praca z drugim człowiekiem, który potrzebuje pomocy.
Kiedy firma otrzyma „zielone światło” od rodziny, automatycznie dzwoni do Ciebie z potwierdzeniem wyjazdu. Ty podajesz swój adres zamieszkania, a dział transportu zajmuje się organizacją Twojego wyjazdu.
Kolejnym krokiem jest telefon od pracownika z działu umów. Musisz podać swoje dane, aby firma mogła przygotować dla Ciebie umowę. Gdy umowa zostaje przygotowana, firma wysyła ją do Ciebie pocztą lub kurierem.
Kolejnym krokiem jest informacja kiedy wyjeżdżasz. Poza rozmową telefoniczną, powinnaś otrzymać też sms z potwierdzeniem terminu wyjazdu.
No a kolejny etap to już tylko pakowanie i droga do Niemiec.
Mam nadzieję, że chociaż w minimalnym stopniu pozwoliłam Ci zrozumieć proces rekrutacji na stanowisko opiekunki osób starszych w Niemczech. Artykuł ten ma głównie pomóc osobom, które wyjeżdżają po raz pierwszy.
Zachęcam Cię do polubienia mojego Fanpage'a @balticpflegePL , będziesz wtedy na bieżąco ze wszystkimi moimi artykułami.