Copyright 2021      Baltic Pflege Sp. z o.o. 

Baltic Pflege Sp. z o.o.

ul. Heweliusza 11/819

80-890 Gdańsk

KRS 0000841503

Jeśli planujesz wyjechać do Niemiec do pracy lub prywatnie, musisz być świadoma, że test na koronawirusa musi zostać wykonany przez specjalistyczny zespół medyczny. Nie korzystaj z zestawów dostarczanych do domu kurierem. Niemieckie instytucje ich nie uznają i wiąże się to dla ciebie z ogromnym ryzykiem finansowym. Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się dlaczego.

 

 

Od kiedy testy na koronawirusa samodzielnie wykonane w domu nie są uznawane?

Już w zeszłym roku koronawirus zmusił wszystkie firmy delegujące opiekunki do Niemiec do robienia testów na obecność SARS-Cov-2. Ten obowiązek wiąże się nie tylko z wyższymi kosztami, ale również z trudnościami spowodowanymi wyszukaniem odpowiedniego laboratorium, gdzie można go przeprowadzić.

Jak wiadomo, tam gdzie pojawia się popyt, tam pojawia się również podaż. Dlatego obecnie możemy zaobserwować coraz więcej laboratoriów medycznych mających w swojej ofercie testy na koronawirusa. Jest to dobra informacja, zwłaszcza dla agencji opieki. Niektóre laboratoria poszły nawet o krok dalej i mają w swojej ofercie zestawy do wykonania samodzielnego wymazu w domu. Taki test jest wysłany kurierem do domu osoby, która go zamówiła. Następnie osoba ta korzystając z załączonej instrukcji samodzielnie pobiera sobie wymaz. W kolejnym kroku zamawia kuriera, który odbiera próbkę, która trafia do laboratorium. Czy dana osoba otrzymuje wynik potwierdzony przez lekarza i jak on wygląda, tego nie wiemy. W Baltic Pflege nie korzystamy z tego rodzaju testów, ponieważ nie zostały one dopuszczone przez niemieckie instytucje.

Od początku pandemii takie testy nie są uznawane podczas kontroli w Niemczech. Czyli jest to równoznaczne z tym, jakby test w ogóle nie został zrobiony. Jednak do tej pory wiele osób i firm nie jest tego świadomych.

 

 

Jakie testy na koronawirusa są dopuszczone przez niemieckie instytucje?

Według RKI (Robert Koch Instytut), czyli niemieckiej instytucji, która ustala zasady dotyczące testów i wjazdu do Niemiec w czasie pandemii koronawirusa, testy wykonane samodzielnie nie spełniają ich wymogów.

Jedynie dopuszczone i właściwe są testy wykonane przez specjalistyczny zespół medyczny. A większość osób robiących samodzielnie wymaz w domu, nie może uważać się za specjalistów, nawet jeśli korzystają z instrukcji załączonej do zestawu.

Poniżej załączamy fragment z oficjalnej strony RKI wraz ze źródłem poniżej:

 

 

Źródło:

RKI - Coronavirus SARS-CoV-2 - Information zur Anerkennung von diagnostischen Tests auf SARS-CoV-2 bei Einreise aus einem Risikogebiet nach Deutschland

 

 

Maila z podobnymi wytycznymi otrzymaliśmy również niedawno od Gesundheitsamtu z Bawarii. Jego część załączam poniżej:

 

Nadal muszą być wykonywane testy PCR lub antygenowe. Trzeba również pamiętać, aby nie przekroczyć 48 godzin od momentu pobrania wymazu do momentu przekroczenia granicy.

 

 

Na szczęście polskie agencje opieki nie oferują opiekunkom testów do samodzielnego wykonania w domu!

Całe szczęście, że większość agencji opieki jest świetnie poinformowana w tej kwestii i nie wysyłają swoim opiekunkom przed wyjazdem testów do samodzielnego wykonania w domu. W innym razie, byłyby one narażone na ogromne kary finansowe podczas kontroli w busie lub w domu podopiecznego. Nie wspominam już o sytuacji, kiedy podopieczny by umarł, a opiekunka miałaby przy sobie tylko taki wynik testu. Konsekwencje mogłyby być straszne.

Wiemy jednak, że są firmy z innych branż, które takie testy wysyłają swoim pracownikom przed wyjazdem. Uważajcie na nie, bo dużo ryzykujecie.

 

 

Jakie testy organizujemy w Baltic Pflege?

W Baltic Pflege nie tylko organizujemy i opłacamy dla Ciebie testy w specjalistycznych laboratoriach, ale również dopełniamy wszystkich formalności związanych z Twoim bezpieczeństwem podczas pobytu u podopiecznego. Zwłaszcza podczas kontroli niemieckich instytucji.

Przed wyjazdem do Niemiec wypełniamy za Ciebie Einreisemeldung czyli tzw „cyfrową deklarację wjazdu”. Ostatnio została wprowadzona tam pewna zmiana. Trzeba załączyć plik z negatywnym wynikiem testu. Oczywiście to również robimy za Ciebie, ponieważ zależy nam na Twoim bezpieczeństwie.

Dodatkowo wysyłamy do właściwego Gesundheitsamtu Twój negatywny wynik testu wraz z tłumaczeniem i interpretację zwalniającą Cię z kwarantanny.

Wyjeżdżając na zlecenie z Baltic Pflege masz gwarancję bezpieczeństwa, dlatego zgłoś się już teraz.

Czy wiesz, że testy na koronawirusa samodzielnie wykonane w domu NIE są uznawane przez niemieckie instytucje podczas kontroli?

19 maja 2021
opiekunka osób starszych do Niemiec dokumenty

+48 881 048 219

  1. pl
  2. de