Copyright 2021      Baltic Pflege Sp. z o.o. 

Baltic Pflege Sp. z o.o.

ul. Heweliusza 11/819

80-890 Gdańsk

KRS 0000841503

 

Obecnie krąży w Internecie wiele nieścisłości związanych z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd Niemiec. Wiele firm i opiekunek nadal nie wie co jest wymagane, a co nie. Na początku my również napotkaliśmy wiele problemów, ponieważ różne landy wprowadzały swoje odrębne przepisy. Wymagało to od nas wiele godzin pracy, aby przeanalizować wszystkie dokumenty i wprowadzić w BALTIC PFLEGE nowe zasady działania. Udało nam się to i dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami nasza wiedzą. Te informacje pozwolą Wam uniknąć niepotrzebnych problemów i wysokich kar, które wkrótce z pewnością zaczną być nakładane.

 

Czy testy PCR dla opiekunek są nadal obowiązkowe?

Jak zapewne wiecie, od 24. października Polska należy do tak zwanych „Risikogebiete”(Robert Koch Institut):

RKI - Coronavirus SARS-CoV-2 - Informationen zur Ausweisung internationaler Risikogebiete durch das Auswärtige Amt, BMG und BMI

Zatem podczas wjazdu z Polski do Niemiec trzeba przestrzegać obostrzeń wprowadzonych przez rząd Niemiec. Na początku te obostrzenia były różne dla różnych landów. Teraz wszędzie na terytorium Niemiec są jednakowe (Bundesregierung):

Neue Muster-Quarantäneverordnung (bundesregierung.de)

2020-10-14-musterquarantaeneverordnung-data.pdf (bundesregierung.de)

Ich znajomość jest kluczem, aby poznać obowiązki panujące w Niemczech i uniknąć wysokich kar.

Początkowo akceptowane były tylko testy PCR, w których wymaz musiał być wykonany przez wyspecjalizowany personał medyczny lub lekarza, a wynik potwierdzony przez specjalistyczne laboratorium. A w niektórych landach 48 godzin liczone było od momentu pobrania wymazu, w innych od otrzymania wyniku. Jest to znacząca różnica i w tej kwestii wiele firm popełniało i nadal popełnia błędy. Teraz na szczęście wiele przepisów ujednolicono, więc w całym kraju obowiązują prawie identyczne zasady. Jednak istotna kwestia nadal została i jest wymagana:

Wymaz musi być pobrany przez wyspecjalizowany personel medyczny lub lekarza, a wynik potwierdzony przez laboratorium lub lekarza.

Wymaz przeprowadzany samodzielnie nie odpowiada kryteriom akceptowanym przez rząd niemiecki i RKI (Robert Koch Institut - instytucja państwowa), wiec nie jest akceptowany w Niemczech, jako wymagany dowód odpowiednio przeprowadzonego testu.

Przejdźmy do najważniejszej kwestii, czyli tego co jest wymagane.

test opiekunka Niemcy

Czy opiekunka bez testu może wjechać do Niemiec?

Zostały wprowadzone 2 warianty dotyczące osób wjeżdżających do Niemiec:

  1. Wjazd na teren Niemiec z testem.

Posiadasz negatywny wynik testu antygenowego lub testu PCR.

Jeśli go masz, nie musisz odbywać żadnej kwarantanny. Pod warunkiem, że należysz to grupy osób zwolnionych z obowiązku odbycia kwarantanny według obowiązującego niemieckiego prawa (do tej grupy nalezą np. miedzy innymi opiekunki pracujące legalnie). Możesz od razu zacząć pracować i zarabiać. Masz również pewność, że nie grozi Ci żadna kara.

Ważne!!!

Od momentu POBRANIA WYMAZU przez wyspecjalizowany personel medyczny lub lekarza (czyli moment, kiedy wkładają Ci ten „patyczek” do ust/nosa) do momentu przekroczenia granicy polsko-niemieckiej nie może minąć więcej niż 48 godzin. Musisz również posiadać zaświadczenie z podpisem lekarza lub zaświadczenie z laboratorium. Posiadanie samego testu nic Ci nie da, ponieważ na zaświadczeniu wskazana jest data i godzina, kiedy wymaz został pobrany i kiedy wynik testu został potwierdzony. A to jest w tym przypadku najważniejsze. Konieczne jest również posiadanie tłumaczenia tego zaświadczenia. Dopuszczalny jest język niemiecki, angielski lub francuski.

Zatem nie każdy test antygenowy nadaje się jako dopuszczalny dowód. Testy PCR i testy antygenowe muszą spełniać kryteria określone przez Niemiecki Państwowy Instytut RKI.

W następnym etapie ten wynik testu trzeba przesłać do odpowiedniego urzędu (Gesundheitsamt). Ale w BALTIC PFLEGE tym zajmujemy się za Ciebie, ponieważ wiemy gdzie i kiedy należy wysłać to zaświadczenie.

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną Niemieckiego Ministerstwa Zdrowia / Bundesgesundheitsministerium:

Neues Coronavirus: Aktueller Stand | FAQ | Maßnahmen (bundesgesundheitsministerium.de)

  1. Wjazd na teren Niemiec bez testu.

Możesz wjechać do Niemiec również bez testu, ale musisz od razu udać się na kwarantannę. Musi zostać zapewnione miejsce, gdzie odbędziesz kwarantannę. Na kwarantannie musisz przebywać do momentu otrzymania wyniku negatywnego. I co ważne, nie możesz wtedy pracować!

Jest to rozwiązanie, z którego w BALTIC PFLEGE nie korzystamy, ponieważ rodzi wiele trudności. Konieczne jest zapewnienie miejsca do kwarantanny, zapewnienie testu. Poza tym nie wszystkie rodziny godzą się, aby płacić opiekunce za te dni, kiedy przebywa na kwarantannie i nie pracuje. Także co raz więcej rodzin nie pozwala przyjechać opiekunką bez odpowiednich testów i doczytania przepisów panujących. Również coraz więcej niemieckich rodzin nie chce, aby przyjeżdżały opiekunki bez odpowiednich testów i dotrzymania obowiązujących przepisów. Wszyscy obawiają się kontroli i wysokich kar. Dodatkowym utrudnieniem jest sytuacja, kiedy okaże się, że masz wynik pozytywny. Jest to bardzo ryzykowne rozwiązanie.

test opiekunka Niemcy

Nie tylko test, ale również "deklaracja wjazdu"

Musimy również wspomnieć o kolejnej bardzo ważnej kwestii. Oprócz testów, obowiązkowe jest również wypełnienie „deklaracji wjazdu” do Niemiec. W BALTIC PFLEGE, tym również zajmujemy się za Ciebie, więc możesz być spokojna. Po uzupełnieniu wymaganej „deklaracji wjazdu” zostanie Ci nadany unikalny numer. Posiadanie tego numeru jest niezbędne, ponieważ kontrola może się odbyć nawet po miesiącu od Twojego wjazdu do Niemiec. Kary za nieposiadanie tego numeru wynoszą do 25 000 Euro. Warto więc o to zadbać. Jeśli Twoja firma tego nie robi, poproś ją o to.

Wiele opiekunek, z którymi rozmawiamy mówi, że nie ma żadnych kontroli. Taka kontrola może odbyć się również, kiedy już jesteś u rodziny.

Zastanów się sama, czy warto jest ryzykować próbując obejść obowiązujące przepisy. W każdej chwili sąsiedzi rodziny, u której jesteś mogą ze strachu zgłosić, że przebywa u nich obca osoba i pojawi się urzędnik.

A co w sytuacji, kiedy podopieczny trafi do szpitala lub umrze i stwierdzą u niego zakażenie wirusem? Często szuka się winnego. Mając negatywny wynik testu – przeprowadzonego we właściwy sposób

PAMIĘTAJ! Nie starszy niż 48 godzin od pobrania wymazu i odpowiednie dokumenty zaświadczające zgodność całego procesu z prawem niemieckim

jesteś bezpieczna, ponieważ dostosowałaś się do obowiązujących przepisów. Nie zapomnij również o „deklaracji wjazdu” przed przyjazdem do Niemiec.

Obecnie różne firmy oferują testy w formie wysyłkowej. Jest to fajna opcja, jednak niestety w większości przypadków się nie sprawdza. Dlaczego? Ze względu na czas i sposób przeprowadzenia wymazu (robisz to samodzielnie, a powinien wyspecjalizowany personel medyczny lub lekarz). Od momentu pobrania wymazu, do czasu otrzymania wyniku najczęściej już mija obowiązkowe 48 godzin. A musisz jeszcze dotrzeć co najmniej do granicy polsko-niemieckiej.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, zapytaj swoją firmę jak ona to rozwiązuje. Albo wyjedź z nami.

My załatwiamy wszystkie formalności i opłacamy testy!

Jeśli natrafiłaś/eś na informacje, które podważają to, o czym teraz przeczytałaś/eś napisz w komentarzu. Najlepiej udostępnij również link ze źródłem, abyśmy mogli to przeanalizować.

Nasza analiza opiera się tylko i wyłącznie na podstawie panującego prawa niemieckiego (jak np. Quarantäneverordnung) i informacji instytucji niemieckich (www.bundesregierung.de ; www.bundespolizei.de ; www.bundesregierung.de; www.rki.de itd.). Aby uniknąć krążących błędnych informacji i błędnych przekonań.

Zachęcamy również inne firmy z branży opieki, aby podzieliły się swoimi doświadczeniami w tej kwestii. Każdy konstruktywny komentarz będzie mile widziany.

 

Czy wiesz, że masz 48 godzin od momentu POBRANIA WYMAZU na wjazd do Niemiec? 
Inaczej Niemcy grożą wysokimi karami.. 
nawet 25 000 Euro!

30 listopada 2020
nie trzymanie moczu

+48 881 048 219

  1. pl
  2. de