Copyright 2021      Baltic Pflege Sp. z o.o. 

Baltic Pflege Sp. z o.o.

ul. Heweliusza 11/819

80-890 Gdańsk

KRS 0000841503

Dzisiejszy artykuł poświęcę tematowi opieki nad osobą starszą poruszającą się przy pomocy wózka inwalidzkiego. Dowiesz się dlaczego osoba chora potrzebuje wózka inwalidzkiego, by móc się poruszać. Co oznacza transfer całkowity, a co oznacza „pomoc przy transferze”. Dowiesz się również jakie predyspozycje powinnaś mieć, by być w stanie opiekować się taką osobą. Zrozumiesz czym jest lift (tak często używane słowo przez agencje pracy) oraz jak powinien być przystosowany dom osoby chorej, aby ułatwić Ci opiekę nad nią.

 

Decydując się na zlecenie z transferem…

Kiedy już podjęłaś decyzję, że chcesz pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech, musisz zastanowić się jaką ofertę pracy wybrać. Jest to kluczowy moment dla Ciebie. Od tego zależy ile będziesz zarabiać i jakim seniorem będziesz się zajmować.

Firmy posiadają mnóstwo różnych zleceń. Znacznie więcej niż opiekunek chętnych do wyjazdu. Skąd to wiem? Po kilku latach pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, zaczęłam pracować w firmie delegującej opiekunki do Niemiec. Ale wracając do tematu. W związku z dużą ilością zleceń, masz możliwość wyboru. Nie musisz się od razu godzić na pierwszą, zaproponowaną ofertę. Zwłaszcza jeśli masz doświadczenie i dobrze znasz niemiecki.

Od rekruterów bardzo często usłyszysz, że podopieczny cierpi na demencję. Można powiedzieć, że to najczęściej występująca choroba w pracy jako opiekunka osób starszych. Jednak nie jedyna. Możesz się również spotkać z innymi chorobami. Jeśli nie wiesz czym objawia się demencja i jak może na Ciebie wpłynąć, zapraszam Cię do przeczytania mojego artykułu o demencji starczej .

Równie często usłyszysz, że podopieczny porusza się na wózku inwalidzkim i wymaga transferu. Te z Was, które mają doświadczenie w pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, wiedzą o czym mówię. A właściwie piszę.

Ważne jest jednak, żeby Twoja decyzja była świadoma. Musisz wiedzieć czy chcesz podjąć się opieki tylko nad osobą całkowicie mobilną czy też jesteś w stanie opiekować się osobą na wózku inwalidzkim.

 

transfer w pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech

 

Dlaczego senior potrzebuje transferu?

Zacznijmy więc od tego, dlaczego osoba starsza musi poruszać się przy pomocy wózka inwalidzkiego. Najczęstszym powodem jest przebyta choroba i jej powikłania. Kiedy usłyszysz, że osoba wymagająca opieki porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego, oznacza to w większości przypadków, że osoba ta doznała wcześniej wylewu lub udaru. Wylew lub udar spowodowały paraliż. Bardzo często zdarza się, że jest to paraliż lewostronny lub prawostronny. Osoba starsza nie może poruszać prawą lub lewą stroną ciała. Dlatego, aby się poruszać potrzebuje wózka inwalidzkiego.

Niekiedy wylew lub udar ma lekki przebieg, a paraliż nie występuje. Wtedy osoba wymagająca opieki, potrzebuje tylko balkonika (tzw. rolator) by móc się poruszać.

Kolejnym powodem korzystania, przez osobę wymagająca opieki, z wózka inwalidzkiego są inne przebyte choroby, takie jak np. Parkinson. Choroba ta upośledza nerwy. W zaawansowanym stadium tej choroby, chory nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach.

Niekiedy wózka inwalidzkiego potrzebują seniorzy po pobytach w szpitalach lub po prostu z tak zwanym osłabieniem starczym. Bardzo często zdarza się, że osoba starsza dochodzi potem do sił i porusza się przy pomocy balkonika zwanego przez agencje pracy delegujące opiekunki do Niemiec, rolatorem.

 

transfer w pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech

Rodzaje transferu

W zależności od tego czy chory przeszedł wylew czy też cierpi na Parkinsona. Czy po prostu wyszedł ze szpitala, możesz usłyszeć, że wymaga transferu całkowitego/pełnego lub też tylko „pomocy w transferze”.

 

Transfer całkowity

Czym jest transfer całkowity? Transfer całkowity oznacza, że chory nie jest w stanie w żaden sposób pomóc Ci przy jego przenoszeniu. Musisz samodzielnie wykonać cały transfer czyli przykładowo przenieść chorego z wózka inwalidzkiego na łóżko i odwrotnie. Przenieść seniora z wózka na toaletę i z toalety na wózek. Najczęściej transfer całkowity występuje po przebyciu ciężkiego wylewu lub udaru. W zaawansowanym stadium Parkinsona, po wypadkach i urazach oraz gdy osoba starsza cierpi z powodu zaawansowanej demencji.

 

Pomoc przy transferze, nazywana także transferem częściowym

Wybierając oferty pracy spotkasz się także z określeniem „pomoc przy transferze”. Oznacza to, że chory jest w stanie pomóc Ci podczas transferu. Czasami oznacza to, że osoba wymagająca Twojej opieki, sama może wstać, ale nie jest w stanie sama chodzić. Czasami senior sam nie wstanie, ale ma sprawne ręce i jest w stanie Ci pomóc. Kiedy będziesz wybierać ofertę pracy, dowiedz się dokładnie co w danym przypadku oznacza pomoc przy transferze. Pomoże Ci to ocenić czy dasz radę na tym zleceniu i zaoszczędzi Ci masę nerwów. Ja bardzo często dopytywałam o szczegóły. Czasem agencje pracy musiały kontaktować się z rodziną, w celu potwierdzenia informacji. Nie jest to nic złego. W końcu chodzi również o Twoje zdrowie (nie każdy ma siłę dźwigać 80-kilogramowego mężczyznę).

 

Czym jest lift przy transferze?

Kiedy zdecydujesz opiekować się osobą starszą poruszająca się przy pomocy wózka inwalidzkiego, możesz usłyszeć słowo lift. Szczególnie, gdy senior wymaga pełnego transferu. Słowo lift to po niemiecku, nic innego jak winda. Agencje pracy zapożyczyły to słowo i używają opisując warunki na zleceniu. Lift to dźwig/podnośnik, który pomoże Tobie przy transferze osoby starszej, która nie jest w stanie Ci pomóc. Oczywiście musisz umieć taki lift obsługiwać. Nie martw się, gdy jeszcze tego nie potrafisz. Ktoś z rodziny podopiecznego nauczy Cię, jak go używać. Jest to bardzo duże ułatwienie dla każdej opiekunki osób starszych w Niemczech, która zajmuje się osobą wymagającą pełnego transferu. Lift może Cię odciążyć i dać większą swobodę choremu. W dzisiejszych czasach technika idzie bardzo szybko do przodu. Dlatego spotkasz się z różnymi rodzajami liftu. Podejmując się opieki u osoby, u której musisz korzystać z liftu, najważniejsze jest by się tego nie bać. Nie bój się nowych urządzeń. To właśnie te urządzenia pomogą Ci w opiece nad chorym.

 

transfer w pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech

Predyspozycje opiekunki osób starszych przy transferze

Przedstawię Ci teraz jakie, moim zdaniem, powinnaś mieć predyspozycję, aby opiekować się osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim. Omówię głównie predyspozycje fizyczne. Wszystko zależy od tego czy chory wymaga transferu całkowitego czy tylko pomocy przy transferze oraz czy w domu jest podnośnik.

Jeśli podopieczny pomaga przy transferze, to tak naprawdę nie musisz posiadać żadnych wyjątkowych predyspozycji, poza chęciami pomocy. Jeśli w domu jest podnośnik, to transfer może wykonać każda z Was.

Inaczej jest w przypadku transferu całkowitego bez liftu. Wszystko zależy od tego, ile chory waży i ile ma wzrostu. Jeśli waga i wzrost są znaczne, agencje decydują się na polecenie mężczyzny, który z reguły jest silniejszy od kobiety. Ważny jest także Twój wzrost i Twoja waga. Jeśli jesteś osobą niską, a do tego nie znasz technik transferu, nie decyduj się na pracę z osobą, która wymaga kompletnego transferu. Jest bardzo prawdopodobne, że po kilku dniach będziesz musiała zrezygnować z tego zlecenia, a do tego możesz nabawić się chorób kręgosłupa. Jeśli chcesz opiekować się chorym, który porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego, poczytaj także o technikach transferu. Nauczysz się jak najmniej obciążać swój kręgosłup podczas transferu podopiecznego.

Na szczęście coraz więcej rodzin decyduje się na kupno podnośnika, kiedy chory wymaga transferu.

 

Pytaj o szczegóły dotyczące transferu seniora

Pamiętaj, aby wybierając zlecenie z osobą na wózku inwalidzkim, zwrócić uwagę na wzrost i wagę chorego. Na to czy chory pomaga przy transferze oraz czy w domu jest lift. Zdecyduj czy fizycznie podołasz pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

Ważną kwestią są również szczegóły dotyczące zlecenia, które otrzymasz od agencji delegującej opiekunki do Niemiec. Pytaj o informacje dotyczące pomocy ze strony seniora przy jego transferze. Dowiedz się czy dom chorego jest przystosowany do osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Jeżeli w domu są schody zapytaj czy jest lift przy schodach. Nie zgadzaj się nigdy na samodzielne dźwiganie chorego po schodach. Ja kiedyś popełniłam ten błąd i później wiele tygodni odczuwałam straszne bóle kręgosłupa.

Jeśli oferta pracy jest w bloku mieszkalnym, zapytaj czy jest winda. Jeśli jej nie ma, to jakimi innymi rozwiązaniami dysponuje rodzina. Dowiedz się czy łazienka jest przystosowana dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Mianowicie czy prysznic jest bez barier i progów.

Jeśli masz jeździć samochodem z seniorem wymagającym transferu, zapytaj czy samochód jest do tego przystosowany.

transfer w pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech

Nie bój się transferu

Na zakończenie chciałabym Ci powiedzieć, żebyś się nie bała pracy z osobą na wózku inwalidzkim. Przystosowany dom osoby chorej, to bardzo ważny punkt w opiece nad osobą starszą, poruszającą się przy pomocy wózka inwalidzkiego. Strach ma wielkie oczy, a dzisiejsze urządzenia znacznie odciążą Ciebie i Twój kręgosłup.

Jeśli znasz techniki transferu, a nawet jeśli ich nie znasz, zawsze możesz się ich nauczyć. Przy odpowiedniej technice transfer nie sprawi Ci problemu. Jak już pisałam wcześniej, coraz więcej rodzin dba o to Twój komfort pracy i kupuje podnośnik. A nawet jeśli go nie mają, możesz ich poprosić o jego kupno. Ewentualnie Twoja agencja pracy może o niego poprosić.

Ważne jest, żeby Twoja decyzja była przemyślana, byś nie musiała po kilku dniach rezygnować ze zlecenia. Mam nadzieję, że chociaż trochę Ci wyjaśniłam na czym polega transfer osoby starszej.

Jeśli tak, polub mój fanpage @balticpflegePL :-)

 

Co jeśli agencja opieki proponuje Ci zlecenie, gdzie masz 
wykonywać transfer osoby starszej?

17 lutego 2020
transfer w pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech

+48 881 048 219

  1. pl
  2. de